Strona główna/Aktualności/Ważne informacje dotyczące pomocy dla uchodźców z (..)

Ważne informacje dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy!

3 03 2022 #Aktualności

Pomoc mieszkańców Sycowa i gminy dla Ukrainy jest nieoceniona. Wielu z Was samodzielnie pomaga, organizuje lokale oraz bierze udział w publicznych zbiórkach. Ze względu na potrzebę skutecznej i zaplanowanej pomocy postaraliśmy się zebrać kluczowe informacje, które pozwolą nam jako mieszkańcom mieć aktualną wiedzę o krokach, które powinniśmy wykonać pomagając lub wskazać uchodźcom, co muszą jeszcze zrobić.

1/ Każdy z mieszkańców, który przyjmie do siebie osoby na kwaterę prywatną nie zostanie objęty rządową pomocą (wg. stanu na dzień dzisiejszy) w utrzymaniu, oznacza to, że koszty związane z funkcjonowaniem w miejscu zamieszkania bierze na siebie osoba udostępniająca lokal mieszkalny lub dom.

2/ Od dnia dzisiejszego od godziny 15:00 do 20:00 na terenie Sycowa są zorganizowane punkty, które będą wydawały uchodźcom:

  • artykuły: żywnościowe, chemiczne i kosmetyczne oraz koce i pościele, inne
    • Punkt: OSP w Sycowie, ul. Waryńskiego 2,
  • ubrania
    • Punkt: MOSiR w Sycowie, ul. Komorowska 2,

3/ Ze względu na możliwość objęcia wsparciem pomocy socjalno-bytowej prosimy o uchodźcom w wypełnieniu karty rejestracyjnej, która zaświadcza, kto mieszka w danej lokalizacji oraz, kto jest właścicielem danego lokalu. Pomoże to skutecznie zaplanować długotrwałe wsparcie w zaopatrzenie produktów, które będą wydawane ww. punktach. Karta kwaterunkowa jest w języku polskim i ukraińskim.

Kartę można złożyć osobiście na biurze podawczym lub wysyłając maila: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ lub WYŚLIJ WIADOMOŚĆ 

4/ Każdy z uchodźców, który przekroczył granice Polski zobligowany jest również do rejestracji w punkcie Recepcyjnym, jeżeli chce mieć zapewnione zakwaterowanie na terenie województwa dolnośląskiego. Punkt recepcyjny (jeden) na ulicy Wittiga 4 (akademik politechniki wrocławskiej - T16)

5/ Sposób przyjmowania uchodźców na Dolnym Śląsku jest określony przez Urząd Wojewódzki. Dzięki stworzeniu bazy noclegów instytucjonalnych oraz dobrowolnych lokali prywatnych uchodźcy są kierowani do różnych miejsc na terenie Dolnego Śląska. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że każdy z uchodźców, który przyjedzie na Dolny Śląsk, znajdzie miejsce długotrwałego pobytu.

6/ Dla wszystkich uchodźców jest uruchomiona infolinia DUW, na której mogą uzyskać w swoim języku niezbędne informacje potrzebne do bezpiecznego pobytu na terenie Polski.

Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00

7/ Ze względów bezpieczeństwa zdrowia w Polsce od 2 marca zakazuje się zbiórki leków, w punktach zbiórki. Wszystkie inne środki sanitarne i medyczne mogą być przekazywane do punktów zbiórki.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: 62 785 51 40

Wszystkich mieszkańców, którzy chcą w jakikolwiek sposób wspierać, pomagać w tej sytuacji prosimy o kontakt również pod numerem telefonu 607 566 222 lub wypełniając szybki formularz.

Sprawdź bieżące informacje

Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo na: https://www.sycow.pl/dla-mieszkanca/dla-ukrainy