Strona główna/Aktualności/Sztab kryzysowy obradował na temat pomocy uchodźcom z (..)

Sztab kryzysowy obradował na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy

2 03 2022 #Aktualności

1 marca o godzinie 16:00 w UMiG w Sycowie odbyło się spotkanie przedstawicieli sycowskich organizacji i instytucji na temat trwającego od kilku dni kryzysu wywołanego przez wojnę na Ukrainie.

W spotkaniu brali udział burmistrz Dariusz Maniak , wiceburmistrz Marzena Guder , Rada Miejska Sycowa, koordynator zarządzania kryzysowego Joanna Wysocka- Chwał, sołtysi z gminy Syców, dyrektor SPZOZ w Sycowie Piotr Nogala, dyrektor CUW w Sycowie Monika Zobek-Dubicka, dyrektor MGOPS w Sycowie Joanna Grądecka, dyrektor MOSiR Zbigniew Ligus, dyrektor Centrum Kultury Paulina Syposz- Ciemny oraz jednostki OSP w Sycowie.

Podczas spotkanie omówione zostało kilka bardzo ważnych kwestii związanych z sposobem reagowania oraz podejmowania decyzji w związku z przybywającymi już do Sycowa uchodźcami z Ukrainy.

Podczas spotkania omówione zostało kilka bardzo ważnych kwestii związanych z sposobem reagowania oraz podejmowania decyzji w związku z przybywającymi już do Sycowa uchodźcami z Ukrainy.

Burmistrz, który odbył w poniedziałek telekonferencję z Wojewodą Dolnośląskim, przekazał jakie kroki musimy podejmować jako samorząd. Kluczowym czynnikiem jest zapewnienie najlepszych warunków bytowych dla przybyłych osób, dlatego na ten moment organizowanie masowych noclegów jest niewskazane. 

Większość osób, które trafi do Sycowa, będzie pochodziła z Wrocławia. Tam one są przywożone oraz zaopiekowane. Po ustaleniu kryteriów i potrzeb osoby kierowane są do kwater, które są rozlokowane na całym Dolnym Śląsku, w tym w Sycowie. 

Drugą ważną, rzeczą jest to, aby zgłaszać osoby, które przyjechały już do Sycowa do rejestru przybyłych - podkreśliła Marzena Guder.  Nie jest to jeszcze ustalenie formalnego statusu uchodźcy, tylko ma na celu zabezpieczenie warunków bytowych, socjalnych i przede wszystkim bezpieczeństwa oraz możliwości szybkiego kontaktu  z osobami(przez opiekunów/ właścicieli), które bardzo często nie znają polskiego języka. W tej chwili tworzona jest baza mieszkań, do których będą trafiać uchodźcy. Ze strony gminy zapewnione są 4 mieszkania komunalne, a baza lokali u mieszkańców miast i gminy Syców powiększa się z dnia na dzień. 

Trzecim ważnym elementem są zbiórki, które są prowadzone na terenie miasta i gminy Syców. Na stronie sycow.pl jest baza miejsc, które bedą czynne do odwołania i tam prowadzone są zbiórki na rzecz uchodźców. Warto tam przekazywać swoje dary, ponieważ wszystkie rzeczy są segregowane. Większa część z tych darów będzie przekazywana do na Ukrainę, transportem organizowanym przez województwo lub tak jak przypadku zbiórki z Jampola, będziemy starali się przekazać je w transporcie celowym, co jest aktualnie bardzo trudne. 

Czwartym punktem jest edukacja dzieci i młodzieży. Pani Monika Zobek - Dubicka, zapewniła, że mamy miejsce w szkole dla dzieci, które są w wieku szkolnym. Każda sytuacja przyjęcia dziecka jest rozpatrywana doraźnie i indywidualnie. Telefon kontaktowy w celu ustalenia terminu przyjęcia - 62 785 51 91. W przedszkolach, jest też miejsce dla  około 30-stu  5 i 6 latków, których rodzice podejmą pracę. Szkoły średnie również zapewniają o możliwości przyjęcia uczniów.

Piątą istotną kwestią jest zabezpieczenie medyczne dla uchodźców. Od poniedziałku, 28 lutego mają oni możliwość korzystania z lekarzy w przychodni SPZOZ w Sycowie. Została ona dostosowana do przyjmowania uchodźców. Ważne jest, by pacjent miał ze sobą dokument tożsamości. Obsługa Ukraińców, będzie możliwa częściowo w języku ukraińskim.

Ostatnią istotną rzeczą jest stanowisko Rady Miejskiej, w kwestii pomocy. Aktualnie jak poinformował Robert Dziergwa, przewodniczący Rady Miejskiej prowadzona jest pomoc celowa dla Jampola, w tym również finansowa ze środków prywatnych Radnych, która ma trafić do mieszkańców miasta partnerskiego i miasta współpracującego z Sycowem od wielu lat podczas wyjazdów młodzieży na Ukrainę. Jest również tworzona baza tłumaczy, którzy będą mogli pomagać w sytuacji, gdy jest to potrzebne. 

Prosimy wszystkich mieszkańców, którzy chcą w jakikolwiek sposób wspierać, pomagać w tej sytuacji o kontakt pod numerem telefonu 62 785 51 40 lub wypełniając szybki formularz