Strona główna/Aktualności/Spotkali się, żeby porozmawiać o przebudowie centrum (..)

Spotkali się, żeby porozmawiać o przebudowie centrum Sycowa

11 08 2023 #Aktualności

W czwartek 10 sierpnia o godz. 17:00 w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Sycowie przy placu Wolności 7/3 Urząd Gminy i Miasta Syców zorganizował otwarte spotkanie dla przedsiębiorców i mieszkańców, podczas którego zaprezentowano szczegóły związane z przebudową centrum Miasta oraz porozmawiano z mieszkańcami na temat wyzwań, jakie niesie za sobą inwestycja.

 

Spotkanie było okazją do zaprezentowania mieszkańcom planów przyszłego wyglądu i organizacji centrum miasta. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, radni gminy, urzędnicy Sycowa, przedstawiciele wykonawcy inwestycji, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy miasta.

Sycow1

- Naszym celem jest stworzenie przestrzeni miejskiej, która spełni potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przebudowa centrum Sycowa to dla nas ogromne wyzwanie, ale również szansa na jeszcze szybszy rozwój całego miasta - podkreśla burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.

W trakcie spotkania zaprezentowano przyczyny przebudowy centrum, wizualizacje nowego rynku a także etapy prac i planowaną komunikację z mieszkańcami.

- Decyzja o przebudowie centrum miasta została podjęta ze względu na bardzo zły stan techniczny sieci wodno-kanalizacyjnej, który niesie ze sobą zagrożenia dla jakości życia mieszkańców oraz dla infrastruktury miejskiej. Modernizacja jest nieunikniona, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i zdrowie mieszkańców - wyjaśnia burmistrz miasta.

Sycow2

Wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta i więcej zieleni

Władze miasta planują, aby centrum miasta, było nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom. Dlatego jednym z kluczowych kroków będzie wyprowadzenie tranzytu z centrum, co poprawi jakość powietrza oraz bezpieczeństwo na drogach.

- Metamorfoza centrum miasta przyniesie blisko 3000 m2 przestrzeni zielonej, tworząc przyjemne miejsca do odpoczynku i spotkań. Dodatkowo, planujemy wybudowanie nowych parkingów w okolicy centrum, aby zapewnić wygodę i dostępność dla mieszkańców oraz turystów - dodaje Dariusz Maniak.

Planowana przebudowa obejmuje również stworzenie nowych dróg, zatoczek autobusowych oraz rozbudowę chodników i ścieżek rowerowych, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z bardziej zrównoważonych środków transportu i promować zdrowszy styl życia.

 

Nowa komunikacja Urzędu z mieszkańcami Sycowa

Tak duża inwestycja niesienie za sobą wiele wyzwań, między innymi na polu przekazywania informacji na bieżąco na temat występowania czasowych utrudnień.

Wszelkie informacje na temat inwestycji będą komunikowane za pośrednictwem strony internetowej, Biuletynu Informacji Publicznej, mediów społecznościowych i materiałów drukowanych ze strony Urzędu.

- Chcemy sprawić, żeby przebudowa centrum była jak najmniej uciążliwa dla przedsiębiorców i mieszkańców. Spotkaliśmy się dzisiaj, aby porozmawiać o potrzebach społeczności i liczymy na dalszą, owocną komunikację. - kończy burmistrz Sycowa.

Sycow3

Planowane rozpoczęcie pierwszych prac przewiduje się na trzeci kwartał bieżącego roku. Koszt przebudowy centrum miasta to 22 mln zł, które pochodzą z budżetu gminy i otrzymanego dofinansowania w ramach rządowego programu "Polski Ład". Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2025 roku.

Harmonogram przebudowy

Sycow4