• W terminie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Wystawa "Taniec śmierci" w Muzeum Regionalnym08-02-2019

1 lutego 2019 roku w Muzeum Regionalnym w Sycowie odbył się wernisaż wystawy prac Melchiora Grosska „Taniec śmierci - I wojna światowa w alegorycznych wycinankach, drukach i szkicach”. Dzieła artysty pochodzą za zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Ratingen, wcześniej prezentowane były na wystawie w Muzeum Historii Katowic. Inicjatorem sprowadzenia wystawy z Katowic do Muzeum Regionalnego było Towarzystwo Świętego Marka.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Pani minister Beata Kempa, obecna na wernisażu. Otwarcie wystawy cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a wśród zaproszonych gości obecny był Dariusz Maniak - burmistrz Sycowa, Piotr Hołoś – wójt Bralina, Jolanta Jędrecka – przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego, Robert Dziergwa – przewodniczący Rady Miejskiej Sycowa, radni miejscy: Agnieszka de Falco - Kuczyńska, Marian Lempert i Marek Malinowski, Michał Musioł i Łukasz Szostkiewicz z Muzeum Historii Katowic oraz mieszkańcy miasta i gminy Syców. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Piotr i Robert Imioła. Zgromadzeni goście wysłuchali wyjątkowej prezentacji o Melchiorze Grossku przygotowanej przez panią Małgorzatę Kozłowską, obejrzeli dzieła artysty. Serdecznie dziękujemy pani Renacie Wojciechowskiej z Towarzystwa Świętego Marka za udostępnione zdjęcia. Ekspozycję oglądać będzie można w muzeum do 28 lutego 2019 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Galeria