• LGD Dobra Widawa w dniu 17.07.2019r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Syców organizuje konsultacje w zakresie wsparcia otwierania i rozwoju firm.

XVI Koncert Charytatywny dla Rodaków na Wschodzie29-01-2019

Już po raz szesnasty Syców był miejscem, w którym jak co roku pod koniec stycznia biło najwięcej serc związanych z Polakami na wschodzie. Do Sycowa przyjechało wiele osób związanych z kresami, dla których los naszych rodaków nie jest obojętny. Potomkowie kresowian, miłośnicy ziemi i kultury kresowej przybywają, by ocalić od zapomnienia ludzi i miejsca, których jesteśmy jako naród spadkobiercami. Jak wskazuje hala wypełniona po brzegi, jest ich na Dolnym Śląsku i w całej Polsce całkiem sporo. Przyjeżdżają, by spotkać się tu z aurą wielokulturowości i melodycznością języka – tym charakterystycznym kresowym zaśpiewem, za jakim tęsknią.

XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie przeszedł do historii. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonali burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak i Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek. Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyli przedstawiciele parlamentu, liderzy organizacji działających na rzecz kresowian, delegacje dolnośląskich miast i gmin oraz duchowieństwo, bo koncert i niedzielna Msza św. za Ojczyznę miały też charakter ekumeniczny. Dotarli, rzecz jasna, sycowscy rajcy, nauczyciele i księża, Honorowa Obywatelka Sycowa Aleksandra Hołubecka – Zielnica i wiele innych osób zakochanych w kresach i kulturze kresowej.

„Syców wita”
Fantastyczne występy grupy wokalnej ASSOL oraz chóru WADEMEKUM wprowadziły zebraną publiczność w niepowtarzalny klimat naszego koncertu.

Co roku spotykamy się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie, żeby posłuchać występów naszych znakomitych Rodaków, artystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. W tym roku gościliśmy następujące zespoły:

- Zespół folklorystyczny Górali Czadeckich „Wianeczek” – Ukraina
- Zespół wokalno-instrumentalny –Artfolk Ukraina
- Zespół wokalny „Liber Cante” – Białoruś
- Zespół „Anima” – Białoruś
- Zespół Kabaretowy „Społem” – Białoruś
- Szkoła Muzyczna - Jampol - Ukraina
- Rodzina Jacewiczów z ośmioletnią Basieńską z Sankt Petersburga – Rosja

Tradycyjnie już na sycowskiej scenie miało miejsce podsumowanie akcji: Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia oraz inauguracja już X akcji, która odbędzie się w lipcu 2019 r. Bardzo nam miło, że w akcję polegającą na porządkowaniu polskich cmentarzy na Wschodzie angażuje się również młodzież z sycowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Burmistrz Miasta i Gminy podziękowali młodzieży za ich bezinteresowną pracę.
Jest nam niezmiernie miło, że Syców po raz kolejny gościł przedstawicieli rządu. Do Sycowa przyjechali m.in. Beata Kempa - Poseł na Sejm RP, Minister Członek Rady Ministrów, Senator Artur Warzocha, Senator Stanisław Gogacz, który przywiózł dla naszych Rodaków 150 paczek w ramach akcji „Polacy-Rodakom”, Jan Badowski - dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Kancelarii Prezydenta, Iwona Kozłowska - Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Sycowska scena gościła również wspaniałych duchownych: biskupa Cyryla Klimowicza – Ordynariusza Diecezji Św. Józefa w Irkucku, największej diecezji rzymsko-katolickiej na świecie, 30 razy większej od terytorium Polski, biskupa Antoniego Dziemianko – Ordynariusza Diecezji Pińskiej na Białorusi oraz biskupa Leona Dubrawskiego – Ordynariusza Diecezji Kamieńsko-Podolskiej na Ukrainie.
Czym byłby nasz koncert gdyby nie kuchnia kresowa, która już od wielu lat cieszy podniebienia naszej publiczności. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Gminy Wińsko za wsparcie.

Dziękujemy naszym Rodakom na Wschodzie, nie tylko za te wspaniałe występy, ale przede wszystkim za nasze coroczne spotkania. Co roku dziękujecie nam, za tak ciepłe przyjęcie w Sycowie, za możliwość spotkania z Rodakami, odwiedzenia Ojczyzny. Ale to my Wam dziękujemy! Dziękujemy, że tak chętnie odpowiadacie na nasze zaproszenia, przyjeżdżacie i przybliżacie nam Kresy. Dajecie wiele wzruszeń publiczności koncertu. Już dziś nie możemy się doczekać spotkania za rok!

 

 

Galeria