Koncert zespołu muzyki dawnej w kościele na Świętym Marku01-10-2018

W sobotę 6 października 2018 roku o godzinie 18:00 w Kościele na Świętym Marku odbędzie się koncert poświęcony pamięci księdza Ignacego Kupca. Ideą koncertu jest przybliżenie młodemu pokoleniu znakomitego duszpasterza działającego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie (1845-1876). Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. To właśnie ksiądz Kupiec odnowił Kościół na Świętym Marku i powiększył tamtejszy cmentarz. W koncercie pn. "Kwiaty pamięci" wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Carmen Alacre” ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach.

W programie koncertu znalazły się średniowieczne pieśni pielgrzymów, którzy wędrowali do europejskich sanktuariów. Utwory te przybliżą nas do legendarnych czasów, kiedy to panująca w XIV wieku epidemia dżumy ominęła ludność zamieszkującą ziemię sycowską. Wówczas, wdzięczni za ocalenie mieszkańcy Komorowa wznieśli kaplicę ku czci świętego Marka, do której prawdopodobnie pielgrzymowano.
W drugiej części koncertu psalmy protestanckie przybliżą nas do czasów wolnego państwa stanowego, gdy świątynia na Św. Marku należała do  ewangelików (1489-1808). Ponieważ ludzkiemu życiu niezmiennie towarzyszy sacrum i profanum, to trzecia część koncertu poświęcona będzie pieśniom świeckim i tańcom renesansowym.

Koncert z udziałem Zespołu Muzyki Dawnej „Carmen Alacre” ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach, to wyjątkowe spotkanie z muzyką dawną wykonywaną na renesansowych fletach podłużnych.  Artyści to młodzież szkolna, ale z ogromnym doświadczeniem koncertowym (występy m.in. w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu) i ogólnopolskimi sukcesami (Laureat Złotej „Harfy Eola” 40 Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” – Kalisz 2018). 

Założycielem i instruktorem Zespół „Carmen Alacre” jest Małgorzata Szymańska – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach
i wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.