Niezwykła lekcja tolerancji uczniów sycowskiej "trójki"24-09-2018

W wyjątkowym spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sycowie. Na zaproszenie podróżniczki i dziennikarki Martyny Wojciechowskiej towarzyszyli niezwykłej bohaterce odcinka „Kobiety na krańcu świata” Kabuli Nkalango.

Kabula choruje na albinizm i przez to stała się ofiarą brutalnego ataku. Nocą do Jej domu wtargnęli mężczyźni, którzy maczetą odrąbali Jej rękę. Dlaczego? Choć trudno w to uwierzyć, w Tanzanii, w tak turystycznym kraju, w XXI w. wciąż niektórzy wierzą w to, że części ciała osób dotkniętych albinizmem mają magiczną moc. Przyrządzane są z nich eliksiry i amulety… Uczniowie spędzili z Kabulą dwa dni, mogli poznać się bliżej. Nie zabrakło szczerych rozmów i wyjątkowych prezentów, które otrzymała Kabula na Kasprowym Wierchu. Były wzruszające kartki z motywacyjnymi sentencjami, które Kabula będzie odczytywać przez 12 miesięcy, były góralskie korale i … sycowskie krówki, które bardzo smakowały Kabuli i Martynie.

Martynie i Kabuli towarzyszyła ekipa TVN, powstaje bowiem materiał filmowy o pobycie Kabuli w Polsce. Więc będzie to też debiut filmowy uczniów SP3.

To była wyjątkowa lekcja tolerancji i empatii, za którą bardzo dziękujemy – podkreśla Anna Nowicka. A Martyna Wojciechowska dodaje: Dziękuję wszystkim Ludziom, których spotkałyśmy przez ostatnie dni na polskich ulicach, w sklepach, na górskich szlakach. Pokazaliście miłość, szacunek, tolerancję. Dla wielu z Was Kabula stała się inspiracją. Daliście Jej ogromne wsparcie. Przerosło to moje i Kabuli najśmielsze oczekiwania”.

Galeria