Festiwal Nauki, czyli mania poznawania w Szkole Podstawowej nr 302-05-2018

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie (wcześniej jako gimnazjum) była organizatorem wydarzenia naukowego – Festiwalu Nauki pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Syców oraz patronatem medialnym Gazety Sycowskiej. Przygotowany przez sycowską Trójkę festiwal jest imprezą popularno-naukową, która organizowana jest cyklicznie we współpracy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

Impreza ma na celu pokazanie zastosowania nauki i wiedzy w życiu codziennym, pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być wcale trudna i nudna. Z pewnością bardzo ważnym aspektem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw sprzyjających zdobywaniu wiedzy.

Atrakcją specjalną festiwalu były w tym roku pokazy naukowe przygotowane i przeprowadzone przez animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.   

Pokaz ciśnienie: Ile waży powietrze, które jest nad nami? Skąd się bierze ciśnienie atmosferyczne? Dlaczego alpiniści nie mogą odpocząć przy szklance mocnej herbaty? Uczniowie dowiedzieli się także, co wspólnego ma atmosfera ze skórką jabłka i dlaczego w górach łatwiej o zadyszkę.

Pokaz Muzyka: Czym jest dźwięk dla fizyka, a czym dla artysty? Jak działa metronom? Czy wszystko może być instrumentem? Uczniowie poznali różne instrumenty i zidentyfikowali najbardziej znane odgłosy. Animatorzy zwrócili także uwagę na ludzkie zmysły związane z dźwiękiem – mowę i słuch. Na finał wszyscy utworzyli orkiestrę i wspólnie odegrali melodię!

Ponadto nauczyciele i uczniowie przygotowali w klasach stacje eksperymentalne z fizyki, chemii, biologii i matematyki. Uczniowie mogli sami wziąć udział w eksperymentach, dowiedzieć się jaki reakcje chemiczne zachodzą w naszym organizmie podczas jedzenia, czy sprawdzić dlaczego trudno zgnieść jajko.

W tegorocznym Festiwalu Nauki wzięło udział ponad 750 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Syców: SP3, SP2, SP1, SP Drołtowice, Działosza i Stradomia oraz grupa sycowskich przedszkolaków.

Na kolejny Festiwal SP 3 zaprasza za rok!!!

Galeria