Klub Młodego Odkrywcy w Szkole Podstawowej nr 312-03-2018

Klub Młodego Odkrywcy działający w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie jest już oficjalnie zarejestrowany w Sieci Klubów Młodego Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Klub Młodego Odkrywcy – to interaktywna metoda pracy z dziećmi i młodzieżą poprzez eksperymenty i doświadczenia rozbudza się  ciekawość, a także inspiruje do samodzielnego zdobywania wiedzy. Wspólne eksperymentowanie kształtuje i w opiekunach, i w uczniach – umiejętności społeczne i osobiste. Buduje pewność siebie, uczy współpracy, komunikacji, podejmowania inicjatywy, odpowiedzialności. Jest to ciągły proces rozwoju: podczas samodzielnie wykonywanych działań uczniowie poznają swoje mocne strony, co dodaje im pewności siebie. A człowiek świadomy swoich kompetencji częściej przejawia inicjatywę. Są to umiejętności bardzo przydatne w życiu dorosłym, które tradycyjna szkoła rzadko rozwija.

Zajęcia w Klubie Młodego Odkrywcy odbywają się w SP3 w klasach pierwszych i 4a, a w klasach starszych kontynuowane są w ramach  Klubu National Geographic. Zajęcia prowadzi dyrektor szkoły Anna Nowicka.

Kluby Młodego Odkrywcy zrzeszone w sieć Centrum Nauki Kopernik z Warszawy mogą korzystać z bezpłatnych warsztatów, bazy scenariuszy doświadczeń, wymieniać się wiedzą oraz planować wspólne działania. Opiekunowie klubów spotykają się kilka razy w roku w Centrum Nauki Kopernik, w tym podczas warsztatów dla edukatorów, Pikniku Naukowego, konferencji Pokazać-Przekazać, a przede wszystkim w trakcie Forum KMO. Sieć KMO łączy wiele instytucji, organizacji i osób, które wspólnie pracują nad rozwojem klubów.

A co poznają uczniowie na zajęciach w SP3? Otaczający nas świat i procesy w nim zachodzące, zjawiska przyrodnicze i geograficzne, czyli nasza planetę, poprzez eksperymenty i doświadczenia. Taka metoda zdobywania wiedzy daje najlepsze rezultaty, rozwija w dzieciach kreatywność, chęć zdobywania wiedzy i pokazuje, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być trudna i nudna.