Chór Campanella wyróżnioniony na festiwalu na Malcie29-11-2017

Chór Campanella Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sycowie wrócił z wyróżnieniem z 23. Międzynarodowego Festiwalu Chórów–Malta 2017, w którym uczestniczyło 36 zespołów także spoza Europy. Czterodniowy pobyt na malowniczej wyspie okazał się dla naszych chórzystów bardzo szczęśliwy, pełen różnorodnych doświadczeń i wrażeń także pozamuzycznych.

Społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sycowie pragnie poinformować wszystkich entuzjastów Chóru Campanella, prowadzonego przez Edytę Szostak - Kirzyc,  o otrzymanym wyróżnieniu na 23. Międzynarodowym Festiwalu Chórów–Malta 2017.
Festiwal MALTA INTERNATIONAL CHOIR FESTIVAL jest ostoją maltańskiego kalendarza muzycznego i jest zawsze bardzo wyczekiwanym wydarzeniem przez wszystkich melomanów tego gatunku. W tegorocznej edycji uczestniczyło trzydzieści sześć chórów z dziewiętnastu różnych krajów z całego świata (Belgia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Estonia, Niemcy, Węgry, Indonezja, Izrael, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Rumunia, Rosja, Słowenia, Hiszpania i Wielka Brytania). Łącznie Malta gościła ponad 1100 chórzystów. Festiwal skupia młodych i starszych chórzystów, z czego najmłodszy miał 10 lat, natomiast najstarszy liczył 94 lata. Chór startował w najtrudniejszej kategorii Sacra 1 z obowiązkowym repertuarem spełniającym różnorodne kryteria związane m.in. z czasem powstania utworów. Zwieńczeniem zmagań w przesłuchaniach konkursowych było przyznanie przez międzynarodowe Jury dla Chóru Campanella wyróżnienia. Festiwal trwał ponad cztery dni, a organizatorzy zapewnili chórom zróżnicowany program, odbywający się w kilku miejscach wyspy. Oprócz licznych koncertów w centrum Valletty, ważnym aspektem festiwalu była część pedagogiczna, która odbywała się w formie warsztatów i kursów mistrzowskich dla samych chórów. Warsztaty, w których uczestniczył Chór Campanella, prowadziła wybitna dyrygentka oraz specjalistka od emisji głosu Jenevora Williams z Wielkiej Brytanii. Warsztaty transmitowane były na żywo przez TV KULTURA Malta. Na zakończenie pobytu na Malcie, zespół ubogacił swoim śpiewem niedzielną Eucharystię w kościele parafialnym w miejscowości Mgarr. Pobyt na Festiwalu był dla zespołu wielkim przeżyciem, pozwolił na zdobycie nowych doświadczeń, poznania nowych kultur, a także był okazją do promowania naszej szkoły oraz miasta Syców.
Chór Campanella Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sycowie  jest ogromnie wdzięczny instytucjom, które wsparły ten projekt, a w szczególności:

  • Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie,
  • Urząd Miasta i Gminy w Sycowie,
  • Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.

Miłośników muzyki zapraszamy na nową stronę Szkoły Muzycznej w Sycowie www.psmsycow.pl