Koncert ekumeniczny na Dniach Sycowa06-06-2017

W przeddzień Dni Sycowa, w piątek 19 maja w kościele ewangelickim dały wspólny koncert chóry i zespoły: Chór Campanella działający przy sycowskiej Państwowej Szkole Muzycznej i oleśnicki Chór Kameralny Appassionata, których kierowniczką jest Edyta Szostak-Kirzyc, Chór „Inch Allah” z partnerskiego miasta Malsch ze swoją dyrygentką Lisą Getzinger oraz zespół Vademekum prowadzony przez Kazimierza Cichonia.

W gorący majowy wieczór w dawnej kaplicy książąt stanowych, a obecnie gościnnym kościele ewangelickim, rozbrzmiewała muzyka w całej swej krasie. Śpiewy chóralne w tej prawdziwej perle architektonicznej naszego miasteczka, poprzez mistykę i duchowość niezwykłego miejsca zyskują zupełnie inny koloryt. Licznie przybyła publiczność mogła przekonać się, że śpiew i muzyka nie znają barier, granic ni innych ograniczeń. W trwającym ponad dwie godziny koncercie usłyszeliśmy utwory klasyczne, sakralne (spirituals), a także szlagiery musicalowe i muzykę pop. Dla słuchaczy była to niesamowita uczta dźwiękowa i swoista podróż przez świat ewangelicki, prawosławny i katolicki. W dziejach  muzyki klasycznej najznamienitsze utwory powstawały właśnie z inspiracji religijnej. Nie dziwi zatem, że w koncercie znalazły się utwory Bacha, Mozarta i Lista, ze słowami m.in. księdza Twardowskiego. Prawdziwie ekumeniczny spektakl stworzony został również za sprawą akustyki kościoła ewangelickiego z wykorzystaniem rozwiązań architektonicznych kościoła. Obsadzenie chórzystów na balkonach pogłębiało wrażenie wielogłosowości niektórych utworów, dając efekt śpiewu chórów anielskich, jak w części Ave Maria w wykonaniu chóru Campanella czy równie interesującego rozwiązania dostarczonego przez Chór „Inch Allah” z Malsch, co zabrzmiało tym dostojniej.  

Koncert dostarczył niesamowitych przeżyć, wiele emocji i wzruszeń. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, nie obyło się bez bisów. Swoją postawą, otwartością i muzykalnością zaskoczył 23-osobowy chór z Malsch. Ukłonem w stosunku do gospodarzy i sycowian była pieśń religijna, zaśpiewana w języku polskim „Pan jest mocą swojego ludu” czy pieśń śpiewana na uwielbienie „Dotknij Panie moich oczu”, które były także powtórzone podczas niedzielnej oprawy Mszy świętej w kościele pw. Piotra i Pawła w Sycowie. Wyrobiona muzycznie sycowska publiczność włączyła się we wspólny śpiew, czym potwierdziła doskonałą atmosferę koncertu.

_________________________________________________________________________________________

CHÓR CAMPANELLA

Powstał we wrześniu 1995r. przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Jego założycielką i niezmienną prowadzącą jest Edyta Szostak-Kirzyc – dyrektor szkoły. W skład zespołu wchodzą absolwenci i uczniowie PSM I st. w Sycowie. Zespół swoim repertuarem wzbogaca program koncertów i uroczystości szkolnych oraz aktywnie koncertuje na terenie miasta i powiatu. Campanella jest laureatem licznych konkursów i festiwali w kraju i za granicą. Chór koncertował w Czechach, Belgii, Holandii, Białorusi, Ukrainie, Litwie oraz Niemczech. W 2009 roku na zaproszenie Ambasady RP w Mińsku na Białorusi brał udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 maja oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą. W 2011 roku na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na Ukrainie czynnie uczestniczył w Europejskich Dniach Dziedzictwa Chrześcijaństwa "NOCE KOŚCIOŁÓW 2011", gdzie podczas I Edycji ukraińskiej koncertował w Kamieńcu Podolskim, Winnicy, Berdyczowie oraz Woronowicy. Na samą Ukrainę chór wybrał się jeszcze dwa razy w 2013 i 2015 roku.

________________________________________________________________________________

Historia powstania tego zespołu jest bardzo ciekawa. Kierownik zespołu Wademekum Kazimierz Cichoń na przestrzeni lat od 1985 roku do 2001 był nauczycielem muzyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie. Podczas jego wieloletniej pracy w tej placówce był odpowiedzialny za działalność chóru, w którym przewijały się setki uczniów uczęszczających do szkoły. Podczas 70 - lecia liceum i spotkania z absolwentami, którzy w latach 90. zdawali matury i współtworzyli szkolny chór, zrodził się pomysł reaktywowania zespołu. Zespół istnieje pół roku i stawia pierwsze kroki estradowe. I tak powstało WADEMEKUM. Nazwa zespołu to inicjały imion wszystkich członkiń zespołu. Próby zainteresowanych śpiewaniem absolwentów liceum odbywają się co tydzień w Centrum Kultury w Sycowie.

W programie sycowskiego wydarzenia chór wykonał:

- Summertime
- Volare
- Padam Padam
- Liber Tango – słowa do piosenki Kazimierz Cichoń
- I Have A Dream

________________________________________________________________________________

Chór „Inch Allah” istnieje już 41 lat. Od trzech lat prowadzi go Lisa Gretzinger. Do grupy należy 33 śpiewaków, a także basista, perkusista oraz akustyk. To co ich wyróżnia, to zróżnicowanie wieku poszczególnych członków – najmłodsza śpiewaczka ma 21 lat, a najstarszy śpiewak liczy sobie już prawie 80 lat.

Zespół powstał przy parafii katolickiej latem 1976 roku. Jego głównym założeniem było ubogacanie liturgii mszy świętej oraz angażowanie parafian do wspólnego śpiewania. Nazwa chóru pochodzi od tytułu piosenki, która w pierwszych latach istnienia grupy była ich ulubionym utworem. W wolnym tłumaczeniu z języka arabskiego oznacza „Bóg tak chce”.
Próby chóru odbywają się w każdą środę, ponad to członkowie grupy spotykają się podczas  tzw. Weekendów próbnych na wspólnych wyjazdach, przy grillu. Raz na trzy lata grupa przygotowuje duży koncert dla całej społeczności gminy Malsch.
Najważniejsza dla członków grupy jest radość jaką daje wspólny śpiew i wspólne ze sobą przebywanie. W Sycowie gościliśmy 23 członków chóru.

_________________________________________________________________________________

Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata powstał jesienią 2003 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy. Założycielką i dyrygentką chóru jest Edyta Szostak – Kirzyc.

Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, a najcenniejszymi dotychczasowymi osiągnięciami są: Srebrne Pasmo – nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kolędowym w Chełmnie 2013 oraz srebrny medal wyśpiewany na IV Wielkanocnym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu (Czechy) w 2006 r. Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata może pochwalić się zwycięstwem w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignazego Reimanna w Wambierzycach, który odbył się we wrześniu 2010 r. Chór Kameralny koncertował także we Francji i Czechach.

Swoim różnorodnym repertuarem wzbogaca również programy wielu uroczystości na terenie Oleśnicy i powiatu oleśnickiego, wykonujący pieśni sakralne, świeckie, patriotyczne, gospel, dawne i współczesne w kilku językach. Chór wielokrotnie brał udział w organizowanym w Sycowie Ogólnopolskim Charytatywnym Koncercie na Rzecz Pomocy Rodakom na Białorusi i Ukrainie, ostatnio uświetnił uroczystości patriotyczne 3 maja w Sycowie.

W 2008 r. z okazji pięciolecia istnienia, zespół nagrał i wydał płytę pt. ,,Usłysz mnie”. W 2011 r. zespół wyjechał do Włoch i z powodzeniem wziął udział w III Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Toskanii.
W dniach 12 - 13.04.2014r. Oleśnicki Chór Kameralny Appassjonata wziął udział Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej zajmując III miejsce.
Oleśnicki Chór Kameralny "Appassionata" pod dyrekcją Edyty Szostak-Kirzyc zdobył Srebrną Wstęgę Solczy w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie.

Zdjęcia: Beata Samulska

 

Galeria