Wieża kościelna

Wieża kościelnaWidoczna jest z każdego miejsca w Sycowie, niczym drogowskaz… Pierwotnie funkcjonowała jako brama miejska w murach obronnych miasta. W XVI w. została zaadoptowana na cele sakralne. Odtąd pełniła rolę wieży kościelnej i dzwonnicy. Wieża była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Największe zniszczenie spowodował pożar w 1813 r.- wtedy spłonął również sąsiadujący z nią kościół. Odbudowa wieży wraz z platformą trwała niemal sto lat -ukończono ją w 1910 r. Rok wcześniej(27.11.1909 r.)zawieszono w niej dzwony. Kopułę wieży zwieńczył neobarokowy hełm, na którym w 1910 r. ustawiono krzyż. Pod krzyżem znajduje się kogut siedzący na strzale (pełnił rolę wiatrowskazu) oraz napis „1910”. 

W połowie XVII w. dzwonnica miała 3 dzwony (największy odlano w 1602 r., średni - w 1606 r., a najmniejszy to sygnaturka). Ilość dzwonów na przestrzeni lat zmieniała się. Podczas II wojny światowej w głąb Niemiec zostały wywiezione dwa dzwony - ten który pozostał to Michał. Kościół i wieża przetrwały wojnę. W latach 1964-66 parafianie ufundowali trzy kolejne dzwony (Kazimierza, Jacka oraz Piotra i Pawła), do poruszania których sprawiono specjalne urządzenie. Zawodziło ono jednak, aż w 1983 r. zamilkł ostatni dzwon. Ta cisza trwała 19 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Sycowie oraz Komitetu Partnerskiego Syców - Malsch powołano komitet na rzecz ratowania dzwonów. Dzięki zaangażowaniu komitetu zabrzmiały znów wszystkie dzwony.

Z wieży słychać było również odgrywany przez trębacza hejnał. Obecnie w niedziele i święta, o godzinie 12:00 usłyszymy z wieży odgrywane nagranie hejnału (jego autorem jest Pan Kazimierz Cichoń, a zapis nutowy znajduje się w Muzeum Regionalnym w Sycowie). 30 maja 2005 r. nawałnica uszkodziła iglicę wieży. Podczas prac remontowych, dokonano historycznego odkrycia. Wewnątrz pozłacanego walca iglicy znaleziono miedzianą puszkę, która zawierała dokument na papierze woskowym, dwa dokumenty na papierze czerpanym oraz rocznik diecezjalny z 1907r. Dotyczą one historii parafii oraz renowacji wieży i kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Oryginalne dokumenty wraz z puszką można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Sycowie. Kopie tych dokumentów w tubie z blachy kwasoodpornej umieszczono na pamiątkę u podstawy krzyża. W 2013 r. wykonano prace renowacyjne wieży (wszystkich elementów drewnianych, okien żaluzjowych, glifów okiennych, odtworzono sgraffito nad oknami dzwonnicy).

  • wysokość: 56,2 m; platforma widokowa na wysokości 32 m
  • zwiedzanie: po uzgodnieniu