Warto wiedzieć
W Sycowie żyje się pełnią życia!
STOWARZYSZENIE LGD DOBRA WIDAWA
Zapraszamy do skorzystania z dostępnych aplikacji dedykowanych osobom poszukującym ciekawych miejsc, atrakcji, walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych w Gminie Syców, ale także w okolicy i na Dolnym Śląsku.
Atrakcje obszaru Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa” prezentowane są w aplikacjach mobilnych, które są przewodnikami po tym terenie:
”NATURALNA Dobra Widawa”
NATURALNA Dobra Widawa w szczególności dedykowana jest miłośnikom wypoczynku na łonie natury. Znajdziesz tu informacje o walorach przyrodniczych, a także wykaz bazy sportowo-rekreacyjnej, noclegowej czy gastronomicznej, w tym produktów lokalnych.
Aplikacja zawiera też opis przykładowych tras - do wyboru, ale daje również możliwość samodzielnego planowania wycieczek.
Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony www.dobrawidawa.pl/app, ze Sklepu Play oraz z App Store
„KULTURALNA Dobra Widawa”
Aplikację można pobrać bezpłatnie skanując kod QR
Astroturystyka
Na Dolnym Śląsku powstała mapa astroturystyczna, na której znajdują się najlepsze miejsca w regionie do obserwacji gwiazd. - Zachęcamy do nowej formy odkrywania Dolnego Śląska - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Mapa astroturystyczna, która jestdostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. Obecnie przedstawia miejsca obserwacji ciemnego nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest poszerzenie mapy o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.
- Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu. Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Prezentowane na mapie obiekty to gotowa propozycja miejsc do poszerzania wiedzy na temat astronomii. Z kolei miejsca obserwacji nieba oraz wieże i platformy widokowe przestawiają lokalizacje atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba.
- Astroturystyka jest niszową formą turystyki, która polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących. Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej (np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy) oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy. Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej - dodaje dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, szeroko znany jako twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.
- To fantastyczna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego stworzenia takiej mapy publicznie dostępnej dla każdego. Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Izery. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba - mówi Karol Wójcicki.
Twórcy mapy przy okazji promocji astroturystyki, zwrócili uwagę na poszanowanie dla środowiska i przyrody oraz bezpieczeństwo podczas obserwacji gwiazd.
- Publikując mapę najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na Dolnym Śląsku przestrzegamy, aby zachować ostrożność podczas nocnej obserwacji nieba. Wybrane lokalizacje mogą znajdować się na terenach cennych przyrodniczo, w związku z tym, konieczne jest zastosowanie się do zachowania ciszy i przestrzegania lokalnych zaleceń - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Co piszą o nas blogerzy?
Bartekwpodrozy.pl
Syców - dolnośląskie miasto pełne wielkiej historii, która czeka na odkrycie
https://bartekwpodrozy.pl/sycow-atrakcje-co-warto-zobaczyc/
Dolny Śląsk - co WARTO zobaczyć? 23 ATRAKCJE, zabytki i ciekawe miejsca na weekend
https://bartekwpodrozy.pl/dolny-slask-atrakcje-co-warto-zobaczyc/
Zobacz zdjęcia
zbierajsie.pl
DLACZEGO WARTO POJECHAĆ DO SYCOWA? CO ŁĄCZY SYCÓW Z BRAMĄ BRANDENBURSKĄ I WERSALEM?
ZOBACZ CZEGO dowiedzieli się na temat naszego miasta
https://zbierajsie.pl/co-zobaczyc-w-sycowie/
https://www.instagram.com