• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zgłoś pozytywny wynik przez Internetowe Konto Pacjenta

Zgłoś pozytywny wynik przez Internetowe Konto Pacjenta

24 01 2022 #Komunikaty

Zamiast dzwonić do sanepidu, wypełnij formularz online Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Otrzymałeś dodatni wynik testu i wiesz, że mogłeś kogoś zakazić? Zgłoś to do sanepidu. Możesz skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta

Zamiast szukać telefonu do najbliższego sanepidu skuteczniej, szybciej i wygodniej jest zgłosić bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub możliwość zakażenia drugiej osoby poprzez wypełnienie formularza dostępnego online.
Wypełnij formularz, jeśli: 
• masz pozytywny wynik testu na koronawirusa (test PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2)
• miałeś/aś bliski kontakt z osobą zakażoną

• jako rodzic lub opiekun masz upoważnienie do wykonywania czynności za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta w imieniu
Twojego dziecka lub osoby, która nie umie się samodzielnie zarejestrować, a powinna się zgłosić do sanepidu.

Gdzie znajdziesz formularz?

Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta zobaczysz po prawej stronie obok powitania napis „Kwarantanna - zgłoszenie online” wraz z czerwoną ikonką przedstawiającą koronawirusa.

Widzi to każdy, kto zaloguje się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Także osoby, które nie mają na razie żadnego powodu, by skorzystać z formularza online.

Jak zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta?

Kiedy klikniesz na napis „Kwarantanna - zgłoszenie online”, znajdziesz się na stronie formularza. Formularz zastępuje pierwszy kontakt z sanepidem i pozwala szybko przekazać istotne wiadomości, bez czekania na połączenie z inspekcją sanitarną.


Po przejściu na formularz należy wskazać przyczynę, dla której kontaktujesz się z sanepidem, wybierając:
• jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
• miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
• zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
• zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobązakażoną koronawirusem


Następnie podajesz swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, mail, telefon) oraz informujesz, czy jesteś pracownikiem służby zdrowia. Swój adres mailowy i telefon musisz wpisać dwukrotnie, by go potwierdzić. Podajesz też miejsce, w którym będziesz odbywać kwarantannę (a nie Twoje miejsce zameldowania).
Na kolejnej stronie wpisujesz prawdopodobne źródło zakażenia, w zależności od tego, czy znasz dane tej osoby lub nie lub wówczas, gdy informacja o kontakcie z osobą zakażoną pochodzi z aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe. Podajesz datę kontaktu i opisujesz okoliczności np. podróż transportem zbiorowym, spotkanie w pracy, szkole itp.


Na koniec należy potwierdzić prawdziwość danych i wyrazić zgodę na ich przetwarzanie. Teraz wyślij zgłoszenie do inspekcji sanitarnej (sanepidu). Jeśli otrzymałeś pozytywny wynik testu, to w umieszczonym na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta komunikacie o skierowaniu Cię na izolację domową przeczytasz dodatkowo prośbę, by zgłosić wszystkie osoby, które
miały z Tobą kontakt - na tym samym formularzu.