Strona główna/Aktualności/XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy (..)

XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie przeszedł do historii.

31 01 2022 #Aktualności

XIX OKC Syców 2022

Ta edycja wydarzenia, którego słuszna idea wspierania naszych Rodaków oraz krzewienia polskiej kultury po raz kolejny dała świadectwo solidarności i pamięci o Polakach oraz ich potomkach.

Niegasnący zapał organizatorów - Miasta i Gminy Syców oraz Konsula Generalnego RP w Irkucku Krzysztofa Świderka pokazały, że pomimo trudności epidemiologicznych cały czas podtrzymujemy tradycję tego wyjątkowego wydarzenia, które jak co roku odbywa się w ostatni weekend stycznia, tym razem 30 stycznia 2022 roku.

Koncertowi towarzyszy duchowy wymiar, dlatego o godzinie 13:00 odbyła się uroczysta msza święta, podczas której wierni modlili się w intencji ojczyzn. W uroczystości, którą celebrowali bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji, ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, bp Leon Dubrawski z Ukrainy oraz sycowscy proboszczowie wzięli udział m.in. przedstawiciele sycowskiego samorządu - Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Wiceburmistrz Marzena Guder, Radni Rady Miejskiej w Sycowie, Starosta Powiatu Oleśnickiego Sławomir Kapica oraz przedstawiciele Rady Powiatu Oleśnickiego, senator Stanisław Gogacz, przedstawiciele polonii z Ukrainy i wierni z Sycowa.

Koncert rozpoczął występ duetu Hani i Seweryna z Centrum Kultury. Słowami powitania rozpoczął Dariusz Maniak, który podkreślił, że po raz pierwszy przyszło nam otwierać koncert, bez jednego z organizatorów Konsula RP w Irkucku Krzysztofa Świderka. Obowiązki zawodowe sprawiły, że tym razem musiał zostać na miejscu. Kolejno głos zabrał senator Stanisław Gogacz, który podziękował za kontynuowanie tradycji koncertu oraz podkreślił, że w tym roku dzięki tej inicjatywie ruszyła 21 akcja charytatywna Polacy Rodakom, która wspiera polskie rodziny w postaci paczek z darami.W tym roku było ich 160. O swoim wkładzie w realne wsparcie poprzez opiekę nad nekropoliami na wschodzie odpowiedziała Pani Grażyna Orłowska-Sondej, Honorowy Obywatel Sycowa. W imieniu europoseł Beaty Kempy, list przeczytała Pani Agnieszka Galińska. Do słów pozdrowień i uznania dołączyli również nieobecni Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po oficjalnych przemówieniach od wspomnień wideo z osiemnastu edycji rozpoczęła się część kulturalna. Mogliśmy zobaczyć: Zespół Tańca Ludowego "Długołęka", Zespół Aksamitki z Domu Polskiego w Barze na Ukrainie, kwartet wokalny Sonus Vocum z Wrocławia, kwartet Rezonans z Domu Polskiego w Barze na Ukrainie, wokalistki z Grupy Assol z Centrum Kultury w Sycowie, które na przemian występowały z Polonijnym Zespołem Folklorystycznym „Korale” z Krasnojarska z Syberii.

Muzycznym zwieńczeniem oraz podziękowaniem za tę inicjatywę były słowa od bp. Leona Dubrawskiego, który podkreślił przywiązanie do Sycowa i wdzięczność na wspieranie naszych Rodaków. Nie mogło zabraknąć w przypadku tego duchownego niespodzianki muzycznej. Tym razem przywiózł ze sobą muzyczne trio księży z Polski, Meksyku i Dominikany, którzy zakończyli tę część ekspresyjnym kolędowaniem w trzech językach!

Na zakończenie koncertu burmistrz zaprosił na XX edycję tego wydarzenia w przyszłym roku i podziękował, za zaangażowanie wszystkich, którzy nawet w najmniejszym stopniu przyczynili się do tej edycji.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski. Współorganizatorami koncertu było Centrum Kultury w Sycowie, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) oraz Powiat Oleśnicki.

A wszystkich, którzy chcą jeszcze wesprzeć naszych Rodaków zapraszamy do udziału w zw akcji na zrzutka.pl.

Retransmisja koncertu dostępna jest na FB oraz na youtube.com

 

XIX OKC Syców 2022

XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie