• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

5 05 2021 #Komunikaty

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

Nadleśnictwo Syców informuje o planowanych zabiegach ograniczania liczebności chrabąszcza majowego z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (samolotu). 

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 08 do 31 maja br. w kompleksie leśnym zlokalizowanym w okolicach miejscowości : Bałdowice, Pisarzowice, Słupia pod Bralinem, Syców - w polu zabiegowym nr 3 o powierzchnia 232,47 ha (załączona mapka).

Mapa oprysków 2021Mapa oprysków 2021

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 08 do 31 maja br. w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach : Dziadowa Kłoda, Ślizów i Miechów - w polu zabiegowym nr 2 o powierzchnia 510,48 ha (załączona mapka).

Dziadowa Kłoda 2021Dziadowa Kłoda 2021

Na obszary objęte planowanym zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz  wstępu do lasu w terminie od 8 do 31 maja br.
Ponadto na obszarach objętych zabiegiem, po jego wykonaniu, wprowadza się14-dniowy zakaz zbioru runa leśnego do dnia 14 czerwca br. 

Będący przedmiotem zabiegu chrabąszcz majowy Melolontha jest groźnym szkodnikiem drzewostanów, upraw leśnych, rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy pędraki, które obgryzając
korzenie sadzonek zagrażają trwałości upraw.


Szczegółowe informacje dotyczące zabiegu dostępne są na stronie internetowej
nadleśnictwa sycow.poznan.lasy.gov.pl  oraz pod nr tel. +48 698 986 127.

Józef Szymański
Nadleśniczy Nadleśnictwa Syców