Strona główna/Aktualności/Jak złożyć wniosek o refundację VAT za ogrzewanie (..)

Jak złożyć wniosek o refundację VAT za ogrzewanie gazowe?

2 02 2023 #Komunikaty

Rządowa aplikacja mObywatel staje się coraz popularniejsza i trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, że daje dostęp do różnych dokumentów i pozwala złożyć rozmaite wnioski bez wychodzenia z domu. Teraz dodano do nich kolejny, na czym skorzysta aż 300 tysięcy obywateli.

Od 1 stycznia 2023 roku gospodarstwa domowe, które korzystają z paliwa gazowego do ogrzewania domu mogą złożyć wniosek o refundację podatku VAT za paliwa gazowe, które zostaną dostarczone w 2023 roku. Przysługuje to osobom, które spełniają dwa z poniższych warunków:

 
  • Ogrzewają dom gazem - używane urządzenie grzewcze zasilane paliwem gazowym musi być zgłoszone lub wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB),
  • Spełniają odpowiednie kryteria dochodowe: w gospodarstwie jednoosobowym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza 2100 zł netto, natomiast w gospodarstwie domowym wieloosobowym - 1500 zł netto na osobę.

Jeśli spełniacie oba warunki i jesteście osobą, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową (wasze nazwisko musi być na fakturze VAT, która dokumentuje dostarczenie gazu) możecie składać wniosek o refundację. W tym celu nie musicie jednak wychodzić z domu i iść do urzędu, bo teraz wystarczy aplikacja mObywatel i można to zrobić szybko oraz wygodnie.